pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
W każdym zakładzie pracy należy zadbać o bezpieczną i higieniczną pracę dla pracowników, to samo dotyczy pralni ekologicznych i pralni chemicznych. Jeżeli w twoim zakładzie posiadasz pomieszczenia pralni lub prowadzisz pralnię jako osobną działalność, to podlegasz nie tylko przepisom Kodeksu Pracy czy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ale również przepisom rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w pralniach i farbiarniach. Jednym z kroków do prawidłowego poziomu BHP w twojej firmie jest zastosowanie odpowiednio sporządzonych instrukcji BHP. O nich przeczytasz w dalszej części tekstu.
Strona 1 z 1
W pralniach ekologicznych i w pralniach chemicznych dbają o to, żeby nasza odzież była czysta, zdezynfekowana i odświeżona. Nie wszystko bowiem da się wyprać w zaciszu domowym. Wychodząc naprzeciw klientom, zapewne inwestujesz w różne środki czyszczące i odplamiające, manekiny prasowalnicze, pralki, suszarki oraz specjalistyczne żelazka. Z pewnością również zatrudniasz pracowników, którzy usługę czyszczenia odzieżywykonają. Jednakże, czy wiesz jakie zagrożenia ich mogą spotkać oraz co zrobić, aby je zminimalizować?
Pracownicy pralni narażeni są nie tylko na upadki, uderzenia, czy okaleczenia, ale ze względu na to, że w swojej pracy korzystają z różnych urządzeń i substancji chemicznych, to mogą ich spotkać następujące zagrożenia:
Jednak musisz mieć na uwadze, że jest to tylko część zagrożeń. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Dbaj o to, żeby instrukcje były regularnie aktualizowane. W szczególności, gdy wystąpią nowe ku temu przesłanki, np. zostanie zakupiony nowy sprzęt lub powstanie nowe stanowisko pracy.
Według przepisów BHP jako pracodawca masz obowiązek zaopatrzenia każdego stanowiska pracy w odpowiednie instrukcje BHP. Są to dokumenty, które zawierają szereg wytycznych i procedur dotyczących tego, jak należy postępować. Każda instrukcja powinna być przygotowana w taki sposób, aby była ona, zrozumiała dla twoich pracowników. Dokumentacja ta sporządzana jest dla konkretnych stanowisk (instrukcja stanowiskowa), poszczególnych procesów pracy oraz poszczególnych maszyn i urządzeń. Dobrze sporządzona instrukcja to taka, która jest wynikiem analizy między innymi takich elementów jak: dokumentacja techniczno-eksploatacyjna maszyn i urządzeń, przepisy prawne oraz ocena ryzyka zawodowego. Istotne jest również, aby każda z nich zawierała:
To, jakie zastosujesz instrukcje, w dużej mierze zależy od tego jakie maszyny i urządzenia posiadasz w zakładzie, w jakie środki chemiczne zakład zaopatrujesz oraz jakie czynności wykonują twoi pracownicy. Dla pralni można zastosować następujące instrukcje:
Stosując odpowiednie instrukcje, sprawisz, że nie tylko twoi pracownicy będą bezpiecznie, ale również usługi, jakie oferuje twoja firma, będą wykonywane zgodnie ze standardami. Dzięki temu zatrzymasz klientów przy sobie oraz będziesz bardziej konkurencyjny na rynku.