pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Zapewnienie bezpiecznej i higienicznej pracy w twoim zakładzie powinno być dla ciebie priorytetem. Wynika to nie tylko z ludzkiej empatii, ale przede wszystkim z uwarunkowań prawnych (m.in. Kodeks Pracy, odpowiednie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej). Brak zastosowania nawet podstawowych zasad BHP będzie dla ciebie ryzykiem związanym z wystąpieniem potencjalnych wypadków oraz ekonomicznie niekorzystne. Dlatego złam przekonanie, że BHP to tylko zbiór niepotrzebnych i wymuszonych prawnie zasad. Nie pożałujesz. Odpowiednio dobrane instrukcje zminimalizują nie tylko zagrożenia, ale również poprawią jakość wykonywanej pracy. Jakie instrukcje zastosować? O tym poniżej.
Strona 1 z 1
Niebezpieczeństw mogących spotkać twoich pracowników podczas pracy w magazynie lub hurtowni jest mnóstwo. Podłożem tych zagrożeń mogą być:
To na tobie jako pracodawcy ciąży obowiązek nie tylko zapoznania podwładnych z przepisami BHP, ale przede wszystkim regularnych kontroli czy dana czynność wykonywana jest zgodnie z instrukcjami, a przydzielony sort odzieży i środków ochrony zbiorowej jest stosowany zgodnie z przeznaczeniem.
Jednym z najważniejszych dokumentów, który musi się znaleźć w każdym zakładzie pracy i dotyczyć każdego stanowiska, jest instrukcja BHP. Powinna być ona sporządzona tak, abyś był pewny, że jest kompletna, rzeczowa oraz zrozumiała dla pracowników. Należy również umieścić je w takim miejscu, aby twoi magazynierzy i pracownicy hurtowni mogli z niej w każdym momencie skorzystać. Prawidłowo sporządzona instrukcja to taka, która powstała w wyniku przeanalizowania przez ciebie oraz osób przez ciebie wyznaczonych takich kwestii jak: przepisy prawne z zakresu BHP, dokumentacji techniczno-eksploatacyjna stosowanych w twoim zakładzie wszystkich maszyn i urządzeń oraz oceny ryzyka zawodowego.
Na każdym stanowisku, w tym magazyniera, pracownika hurtowni oraz sprzątaczki, powinna znaleźć się instrukcja, która składa się:
Pamiętaj, żeby każda w każdej z nich zawarte były wytyczne dotyczące czynności przed rozpoczęciem pracy, w trakcie jej trwania i po jej zakończeniu. W magazynach, hurtowniach oraz innych punktach składowania towarów muszą się znaleźć instrukcje, które będą odpowiadały czynnościom wykonywanym oraz konkretnym stanowiskom. Przykładami instrukcji w tych miejscach są:
Wprowadzanie i przestrzeganie zasad BHP powinno być nie tylko obowiązkiem, ale powinno wejść w krew, aby wytyczne spełniły swoje zadanie i zapewniły bezpieczeństwo twoim pracownikom. Zdrowy i bezpieczny pracownik, to pracownik efektywny i prawidłowo wykonujący swoje obowiązki. Świadomość BHP to również korzyść ekonomiczna dla ciebie. Brak wypadków i zdarzeń łączy się z brakiem konieczności wypłaty odszkodowań i chorobowego. Prace wykonywane zgodnie z wytycznymi instrukcji to prace wykonywane dobrze, a co za tym idzie zadowolenie twojego klienta i konkurencyjność na rynku.