Metoda PHA (Preliminary Hazard Analysis) z ang. oznacza wstępną analize zagrożeń. Metoda matematyczna i intuicyjna, która pozwoli szybko oszacować ryzyko zawodowe.
Metoda PHA jest prostą metodą, w której wykorzystuje się dwa parametry mierzenia ryzyka: stopień szkód (S) i prawdopodobieństwo (P). Wartościowanie ryzyka następuję poprzez przemnożenie wartości punktacyjnych z każdego parametru. Każdy z parametrów określony jest wartościami liczbowymi od 1 do 5, gdzie 1 oznacza najniższy stopień szkód lub prawdopodobieństwa, a 5 najwyższy.
Wzór szacowania ryzyka zawodowego metodą PHA:
gdzie:
W - wartość ryzyka
S - stopień szkód
P - prawdopodobieństwo wystąpienia szkód
Atutem tej metody jest szeroki wachlarz wartości dla wyżej wymienionych parametrów przez co skalowanie zagrożenia jest jeszcze dokładniejsze. Z tą metodą pracuje się bardzo podobnie jak z metodą PN-N-18002, ale w tym przypadku precyzyjniej możemy ocenić ryzyko.
Sprawdź naszą ofertę na gotowe dokumentacje oceny ryzyka zawodowego metodą PHA. Posiadamy największy wybór stanowisk opracowanych tą metodą. Oferowane dokumentacje są zgodne z Polską Klasyfikacją Zawodów a ich treść zgodna z obowiązującymi przepisami.
Ponad 3 tys. gotowych dokumentacji dla każdego stanowiska pracy.
Wartościowanie szkód
Wartościowanie prawdopodobieństwa
Po zebraniu wszystkich parametrów dla danego zagrożenia dokonujemy obliczenia (mnożenia) według podanego wcześniej wzoru, a iloczyn (wynik) porównujemy z poniższą tabelą wartościowania ryzyka.
Wartościowanie ryzyka
Po przewartościowaniu ryzyka i porównaniu z matrycą już wiadomo, czy dane zagrożenie jest dopuszczalne czy nie. Dla ułatwienia tego zadania warto zapoznać się z ostatnią tabelką, która powie nam jakie wartości ryzyka okreslają dopuszczalność zagrożenia, a także jakie działania należy podjąć na danym etapie zagrożenia.
Jak już pewnie zauważyłeś, wskazana metoda jest na prawdę prosta w użyciu i bardzo zbliżona do PN-N-18002.
Przykładowe stanowisko: Stolarz (stolarz meblowy)
Przykładowe zagrożenie: Zaprószenie oczu
Źródło zagrożenia: Obróbka materiału, obsługa maszyn do obróbki drewna
Możliwe skutki: Urazy oczu, uszkodzenie funkcji wzroku lub jego utrata
S = 2 pkt - Lekkie obrażenia, wymierne szkody
P = 4 pkt - Dosyć częste wydarzenia, zdarzające się raz w miesiącu
W = 2 x 4 = 8 pkt
Ryzyko - Dopuszczalne po jego ocenie - Zaleca się stałą kontrolę ryzyka i/lub podjęcie działań niezbędnych do dalszego zmniejszenia ryzyka zawodowego.
przy obsłudze komputera z monitorem ekranowym