pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Znaki realistyczne jest to spora grupa znaków o przeróżnej treści i ilustracjach, możemy tutaj znaleść zarówno znaki zakazu, ostrzegawcze jak i informacyjne. Znaki realistyczne charakteryzują się tym, że praktycznie każdy znak ma swój indywidualny wzór w realistycznej formie przypominającej zdjęcie. Znaki te są dostępne w raptem kilku rozmiarach i ze względu na swój odbiegający od standardowych znaków wygląd oraz treść, nie są one objęte żadna forma dopuszczenia jak i nie będą wymagane przez żadnego rodzaju kontrole.
Strona 1 z 1
Przeznaczenie znaków realistycznych jest następujące, znaki te maja na celu przekazywać różnego rodzaju informacje, ostrzegać oraz zakazywać określonych czynności, a wszystko to w trosce o zachowanie porządku a także lepsze rozeznanie się w tym co wolno a co jest zakazane.
Owe oznaczenia można podzielić pod kątem ich treści i tak właśnie zrobimy.
Znaki zakazu są to pionowe, prostokątne oznaczenia które mają za zadanie dać jasno do zrozumienia osobą czytającym znak o tym, że w danym miejscu określone na znaku działanie jest zabronione. Wygląd opisywanych znaków przedstawia się w następujący sposób. Na pionowym prostokącie który jest głównie w kolorze białym znajdziemy czerwony poziomy prostokąt (w dolnej części znaku) na którym znajduje się tekst w kolorze białym który to znak opisuje. W górnej części znaku znajdziemy ilustracje odpowiadającą opisowi na którą został nałożony czerwony symbol zakazu (okrąg który po ukosie przecina linia). Znaki są dostępne w dwóch rozmiarach (14,8 x 21 cm, 21 x 29,7 cm) wyłącznie na płycie PCV o grubości jednego milimetra.
Znaków ostrzegawczych jest cztery i zostały stworzone w dwóch wzorach. Wszystkie cztery oznaczenia zostały stworzone w postaci pionowych prostokątów jednakże dwa z nich mają białe tło zaś pozostałe dwa żółte. Znaki z białym tłem u podstawy oznaczenia posiadają żółty poziomy prostokąt na którym znajduje się opis dla znaku w kolorze czarnym, natomiast nad prostokątem znajdziemy żółty trójkąt ostrzegawczy z czarną ramką dookoła w środku którego została umieszczona ilustracja odpowiadająca opisowi. Pozostałe dwa z czterech znaków posiadają w górnej części kwadratową ilustrację pod którą to znajdziemy opis dla znaku również w kolorze czarnym. Oznaczenia posiadają te same warianty produktów.
Znaki informujące występują w troszkę większej ilości a konkretniej w liczbie trzech, oznaczenia występują w postaci pionowego prostokąta, poziomego prostokąta a także w formie kwadratu. W przypadku pionowych prostokątów całe tło zajmuje grafika danego znaku a u podstawy możemy zaleźć niebieski poziomy prostokąt z opisem znaku w kolorze białym, jeśli chodzi o znaki w formie poziomych prostokątów to wyglądają niemalże identycznie z tym, że zmienia się lokalizacja opisu (prawa strona znaku) i grafiki (lewa strona znaku). Oznaczenia w postani kwadratów nie posiadają opisu, całość zajmuje grafika.
Podobnie jak w przypadku instrukcji BHP, ocen ryzyka zawodowego czy zwykłych standardowych znaków BHP, znaki realistyczne mają za zadanie przekazywać osobą je czytającym różne nie rzadko bardzo potrzebne informacje. Z kolei realistyczny sposób wykonania na pewno spowoduje zwiększenie zauważalności owych oznaczeń.