- Instrukcje BHP i PPOŻ
pon - pt
8:00 - 16:00
pon - pt
8:00 - 16:00
Szkoły i przedszkola to miejsce, w których nasze latorośla kształtują swoją wiedzę, charakter oraz zawierają nowe znajomości. Natomiast nauczyciele lub wychowawcy są dla uczniów swoistym drogowskazem. Dyrektor szkoły, przedszkola lub innych placówek publicznych zobowiązany jest do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Jeżeli jesteś dyrektorem, to bierzesz na siebie odpowiedzialność, nie tylko za swoich podwładnych, ale przede wszystkim za uczniów. Jednym ze sposobów podniesienia poziomu bezpieczeństwa w placówkach publicznych jest wdrożenie i stosowanie instrukcji BHP.
Strona 1 z 1
Nauczyciele i wychowawcy muszą nie tylko przestrzegać przepisy BHP, ale dbać o bezpieczeństwo swoich wychowanków w trakcie lekcji oraz przerw. Ochronę uczniów i nauczycieli przed zagrożeniami regulują liczne akty prawne. Należą do nich między innymi:
Instrukcje to dokumenty, które powinny się znaleźć w każdym zakładzie pracy. Zawierają one wytyczne, jak należy w danych sytuacjach postępować oraz jak bezpiecznie korzystać z różnego rodzaju urządzeń i sprzętu. Dokumentacja ta sporządzana jest dla wszystkich stanowisk pracy, dla poszczególnych procesów pracy oraz dla urządzeń i sprzętu. Aby spełniały one wymogi prawne, to powinny zawierać następujące informacje:
Co więcej, w takich instrukcjach można zawrzeć:
Praca nauczycieli nie jest zajęciem prostym i przyjemnym. Osoba zatrudniona na tym stanowisku nie tylko musi mieć odpowiednie wykształcenie pedagogiczne, ale również musi charakteryzować się cierpliwością, dużą empatią, umiejętnością współpracy oraz budować zaufanie wśród podopiecznych. Jest to ważne, nie tylko ze względu na przekazywaną wiedzę, ale przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Miejsca, w których uczysz dzieci, są pełne zagrożeń i jeżeli je zbagatelizujesz, to łatwo może dojść do wypadku. Oto co może się stać, gdy nie będą przestrzegane procedury zawarte w instrukcjach:
Wyżej wymienione zagrożenia stanowią tylko odsetek tego, co może się przytrafić. Brak odpowiedniej organizacji oraz wytyczonych procedur może się skończyć źle zarówno dla opiekunów, jak i ich podopiecznych.
Przestrzegając przepisy BHP zawarte w instrukcjach, sprawiasz, że wspomniane miejsca stają się bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i dzieci i młodzieży. Rodzice stają się spokojniejsi o swoje pociechy. Jako przedstawiciel placówki masz do wyboru różne instrukcje, które możesz przygotować sam lub z pomocą specjalistycznych firm zewnętrznych. Ważne jest, aby były one napisane językiem prostym, bez zawiłości, były kompletne i zgodne z rzeczywistością. Wybór instrukcji powinien być uzależniony od specyfiki placówki, ilości uczniów i nauczycieli oraz od posiadanego sprzętu. Możesz zastosować następujące dokumenty: